Aller au contenu principal Aller à la recherche Aller à la navigation principale

Choisissez votre boutique pour consulter les prix, les options de livraison et la disponibilité pour votre pays.

Continuer
plus de 40 ans d'expérience
65'000+ articles chez POLO Motorrad
Menu

Nettoyage & Entretien des Vêtements

Filtrer les produits

6 article(s)
55%
Presto-Multifunktionsspray 400 ml-0000994258000034

Note moyenne de 4 sur 5 étoiles

Presto Pulvérisateur multifonctionnel

Contenu: 0.4 Liter (CHF 12.25 / 1 Liter)

CHF 4.90 CHF 10.90
Model Sélectionner
Remarques relatives au CLP/REACH
Avertissements relatifs aux dangers
Repeated EUH066: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking.
Extremely H222: Extremely flammable aerosol.
H223: Flammable aerosol.
H224: Extremely flammable liquid and vapour.
Highly H225: Highly flammable liquid and vapour.
Flammable H226: Flammable liquid and vapour.
H227: Combustible liquid.
Flammable H228: Flammable solid.
Pressurized H229: Pressurized container: may burst if heated.
Causes H319: Causes serious eye irritation.
Consignes de sécurité
P101: If medical advice is needed, have product container or label at hand.
P102: Keep out of reach of children.
P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.
P211: Do not spray on an open flame or other ignition source.
P251: Do not pierce or burn, even after use.
P260: Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapours/spray.
P410 + P412: Protect from sunlight. Do not expose to temperatures exceeding 50 °C/122 °F.
P410+P412: Vor Sonnenbestrahlung schützen und nicht Temperaturen über 50 °C/122 °F aussetzen.
P501: Dispose of contents/container to .
67%
BikeCare-Imprägnierspray 300ml-5735361247000012

Note moyenne de 5 sur 5 étoiles

BikeCare Spray d'imprégnation 300ml

Contenu: 0.3 Liter (CHF 13.00 / 1 Liter)

À partir de CHF 3.90 CHF 11.90
Model Sélectionner
Remarques relatives au CLP/REACH
Avertissements relatifs aux dangers
Repeated EUH066: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking.
Extremely H222: Extremely flammable aerosol.
H223: Flammable aerosol.
H224: Extremely flammable liquid and vapour.
Highly H225: Highly flammable liquid and vapour.
Flammable H226: Flammable liquid and vapour.
H227: Combustible liquid.
Flammable H228: Flammable solid.
Pressurized H229: Pressurized container: may burst if heated.
Causes H315: Causes skin irritation.
May H336: May cause drowsiness or dizziness.
Toxic H411: Toxic to aquatic life with long lasting effects.
Consignes de sécurité
P101: If medical advice is needed, have product container or label at hand.
P102: Keep out of reach of children.
P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.
P211: Do not spray on an open flame or other ignition source.
P251: Do not pierce or burn, even after use.
P260: Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapours/spray.
P271: Use only outdoors or in a well-ventilated area.
P410: Protect from sunlight.
P410 + P412: Protect from sunlight. Do not expose to temperatures exceeding 50 °C/122 °F.
P410+P412: Vor Sonnenbestrahlung schützen und nicht Temperaturen über 50 °C/122 °F aussetzen.
P412: Do not expose to temperatures exceeding 50 °C/ 122 °F.
P501: Dispose of contents/container to .
18%
S100-Leder-Pflege Matt 300ml-5640031247000010

Note moyenne de 5 sur 5 étoiles

S100 soins du cuir

Contenu: 0.3 Liter (CHF 46.33 / 1 Liter)

CHF 13.90 CHF 16.90
Model Sélectionner
Remarques relatives au CLP/REACH
Avertissements relatifs aux dangers
Extremely H222: Extremely flammable aerosol.
Pressurized H229: Pressurized container: may burst if heated.
Causes H315: Causes skin irritation.
May H336: May cause drowsiness or dizziness.
Toxic H411: Toxic to aquatic life with long lasting effects.
Consignes de sécurité
P101: If medical advice is needed, have product container or label at hand.
P102: Keep out of reach of children.
P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.
P211: Do not spray on an open flame or other ignition source.
P251: Do not pierce or burn, even after use.
P260: Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapours/spray.
P271: Use only outdoors or in a well-ventilated area.
P410: Protect from sunlight.
P412: Do not expose to temperatures exceeding 50 °C/ 122 °F.
P501: Dispose of contents/container to .
21%
Collonil-Farbpflege für Nubukleder und Textil schwarz-3301401

Note moyenne de 0 sur 5 étoiles

Collonil entretien des couleurs pour cuir nubuck et textile noir

Contenu: 0.75 Liter (CHF 7.87 / 1 Liter)

CHF 5.90 CHF 7.50
Model Sélectionner
Remarques relatives au CLP/REACH
Avertissements relatifs aux dangers
Highly H225: Highly flammable liquid and vapour.
Causes H319: Causes serious eye irritation.
Personnalisé
Ne: Ne
34%
Solitaire-Velours Nubuk Box-5732931247000010

Note moyenne de 0 sur 5 étoiles

Solitaire Velours Nubuk Box

CHF 5.90 CHF 8.90
Model Sélectionner
8%
S100-Funktions-Waschmittel 300ml/Imprägnier-Spray 300ml Set-0002180247000000

Note moyenne de 0 sur 5 étoiles

S100 Funktions-Waschmittel 300ml/Imprägnier-Spray 300ml Set

Contenu: 0.3003 Liter (CHF 106.23 / 1 Liter)

CHF 31.90 CHF 34.80
Model Sélectionner

 

Trouvez votre moto

Vous trouverez ici des données sur plus de 5000 modèles: pièces d'usure et accessoires spécifiques à chaque modèle, ainsi que des données techniques et des capacités de remplissage.

Si vous conservez votre vélo, vous pourrez l'utiliser comme filtre et toujours trouver des pièces détachées adaptées.